Koli

Ambalaj malzemelerinde kolilerin ayrı bir yeri ve önemi vardır. Ürünlerin satış noktalarına sağlam ve bozulmadan ulaştırılmasında en çok koli çeşitleri kullanılır.

Koli, ürünleri basınç ve darbelere karşı korurken istifleme imkanı da sunar. Birçok koli bir birlerine zarar vermeden üst üste konarak depolanabilir. Üretilen malların taşınmasında da bu yöntemle ulaşım araçlarına istiflenerek nakliye masraflarının azalmasını sağlar.

Örneğin bir ürün koli kullanmadan taşınacak olsa normalde götürülebilecek sayının onda birine bile ulaşılamaz.

Üstelik çoğunun da ambalajları bozulacaktır. Bu bakımdan bisküviler, sıvılar, cam eşyalar ve elektronik eşyaların taşınmasında ise koli kullanmak adeta bir mecburiyettir. koli sadece yurt içerisinde değil uluslararası ticarette de güvenli taşımacılık için en çok kullanılan ambalaj malzemelerinden biridir.

Birçok koli çeşidi vardır. Koliler genel olarak tek oluklu ve çift oluklu olarak ikiye ayrılır. Bir ürünün kendi dayanımı azsa onu taşımakta kullanılacak kolinin dayanımı daha çok olmalıdır. Yine ürünün ağırlığı da koli seçiminde önemli rol oynar. Ürün ağırlığı arttıkça dayanımı fazla olan koliler seçilmelidir.

Firmalar ürettikleri malların ebatlarına uygun koli kullanırlarsa koli masrafları da azalacaktır. Bu bakımdan ürünlere özel koli siparişi vermek en doğrusudur. Firmamız ürünlerin dayanım, saklama koşulları, ebat ve ağırlıklarına göre nasıl en güvenli ve ekonomik bir şekilde taşınabileceğini hesaplamakta işletmelere en ekonomik seçenekleri sunmaktadır. Kolilerimiz aynı zamanda insan sağlığına uygun geri dönüştürülebilir malzemelerden üretilmektedir.


TEKLİF AL

Yorumlar (0)

Yorum yaz